Tuesday, August 16, 2022
HomeTechnologyGoogle, Apple app stores ৰ পৰা BGMI বন্ধ কিয় হল? Why BGMI...

Google, Apple app stores ৰ পৰা BGMI বন্ধ কিয় হল? Why BGMI Removed from Playstore, Apple App Store?

ভাৰতত PUBG বেনৰ দুবছৰ পিছত, Google, Apple app stores ৰ পৰা Battlegrounds Mobile India অৰ্থাত (BGMI) নতুন নামেৰে অহা গেমটোও বৰ্তমান সচাকৈ বন্ধ হৈছে নেকি?

Battlegrounds Mobile India (BGMI) বেটেলগ্ৰাউণ্ডছ ম’বাইল ইণ্ডিয়া (বিজিএমআই), কোৰিয়ান গেম পাব্লিচাৰ Kraftonৰ পৰা PUBG ঠাই দখল কৰা গেমটি বৰ্তমান সময়ত Google, Apple app stores ৰ পৰা হেৰাই যোৱা পৰিলক্ষিত হৈছে।

গেমচটিৰ পাব্লিচাৰৰ তৰফৰ পৰা বৰ্তমানলৈকে কোনোধৰণৰ তথ্য দিয়া নাই যদিও, Google Playstore ৰ মুখপাত্ৰই জনাই যে, “নিৰ্দেশ লাভ কৰাৰ লগে লগে, প্ৰতিষ্ঠিত প্ৰক্ৰিয়াৰ পিছত আমি গেমৰ ডেভেলপাৰক অৱগত কৰিছো আৰু ভাৰতৰ প্লে ষ্ট’ৰত এপটোৰ প্ৰৱেশ বন্ধ কৰি দিছো।”

Google, Apple app stores ৰ পৰা BGMI বন্ধ কিয় হল?

বৰ্তমানলৈ চৰকাৰৰ ফালৰ পৰা কোনো প্ৰেছ বিবৃতি জাৰি কৰা নাই যদিও, চৰকাৰৰ হেঁচাতে BGMI নামৰ গেমটি আঁতৰাই দিয়া হয় বুলি অনুমান কৰা যায়।

এজন ১৬ বছৰীয়া লৰা তেওঁৰ মাকক গুলীয়াই হত্যা কৰাৰ এমাহ পিছত এই উন্নয়ন ঘটিছে কিয়নো তেওঁ তেওঁক “পাবজিৰ দৰে অনলাইন গেম” খেলিবলৈ বাধা দিছিল। এই বিষয়টো সংসদৰ চলিত অধিৱেশনতো উত্থাপন কৰা হৈছিল, য’ত চৰকাৰে কৈছিল যে গৃহ মন্ত্ৰালয়ে কিছুমান নিষিদ্ধ এপ নতুন অৱতাৰেৰে প্ৰদৰ্শিত হোৱা পৰীক্ষা কৰি আছে কিন্তু একে কাৰ্যক্ষমতাৰে।


যোৱা সপ্তাহত, ৰাজ্যসভাৰ সাংসদ ভি বিজয়সাই ৰেড্ডীয়ে সুধিছিল যে তথ্য প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়ে PUBGৰ দৰে এপৰ বিৰুদ্ধে ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিছে নেকি, তেওঁ লগতে কয় যে “কিছুমান শিশুৱেও অপৰাধ কৰিছে যেতিয়া তেওঁলোকক খেলখন খেলিবলৈ বাধা দিয়া হৈছিল”।

এই সন্দৰ্ভত ইলেক্ট্ৰনিক্স আৰু তথ্য প্ৰযুক্তি ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী ৰাজীৱ চন্দ্ৰশেখৰে প্ৰতিক্ৰিয়া ব্যক্ত কৰি কৈছিল: Ministry of Electronics and Information Technology (MeitY) “ইলেক্ট্ৰনিক্স আৰু তথ্য প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়ত বিভিন্ন প্ৰতিবেদন আৰু অভিযোগ প্ৰাপ্ত হৈছে, যিয়ে জনায় যে অৱৰোধ কৰা এপ্পবোৰ একে ধৰণৰ শব্দৰ নাম ব্যৱহাৰ কৰি বা একে কাৰ্যক্ষমতাৰে ৰিব্ৰেণ্ড কৰি নতুন অৱতাৰৰ সৈতে প্ৰদৰ্শিত হৈছে। এনে সকলো প্ৰতিবেদন আৰু অভিযোগ পৰীক্ষাৰ বাবে অনুৰোধ কাৰী সংস্থা গৃহ মন্ত্ৰালয়লৈ প্ৰেৰণ কৰা হৈছে। মেইটৱাই তথ্য প্ৰযুক্তি (ৰাজহুৱা ভাৱে তথ্য প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে অৱৰোধৰ বাবে প্ৰক্ৰিয়া আৰু সুৰক্ষা) নিয়ম, 2009-ত নিৰ্ধাৰিত যথাযথ প্ৰক্ৰিয়া অনুসৰণ কৰে।

ভাৰতত আগতে PUBG ম’বাইল কিয় নিষিদ্ধ কৰা হৈছিল?

এইটো দ্বিতীয়বাৰৰ বাবে ভাৰতৰ এপ ষ্টোৰৰ পৰা তালিকামুক্ত কৰা হৈছে, ইয়াৰ পূৰ্বসূৰী PUBG, জনপ্ৰিয় যুদ্ধ ৰয়েল গেম, ইয়াৰ আগতে দেশত নিষিদ্ধ কৰা হৈছে।

Tencent Games নামৰ এটা চীনা ইণ্টাৰনেট কোম্পানীয়ে ২০২০ চনত দেশখনত খেলখন নিষিদ্ধ হোৱাৰ সময়ত ভাৰতত PUBG Mobile চলি আছিল, লগতে চীনত উদ্ভৱ হোৱা কোম্পানীবোৰে কৰা আন ১১৭ টা আবেদনৰ সৈতে, “ভাৰতৰ সাৰ্বভৌমত্ব আৰু অখণ্ডতা, ভাৰতৰ প্ৰতিৰক্ষা, ৰাজ্য আৰু ৰাজহুৱা শৃংখলাৰ সুৰক্ষা”ৰ বাবে কৰা কাৰ্যকলাপত নিয়োজিত থকাৰ অভিযোগত।

ভাৰতত গেমটি পুনৰ আৰম্ভ হোৱাৰ আগতে, ২০২০ চনৰ ছেপ্টেম্বৰত ক্ৰাফ্টনৰ সহায়ক সংস্থা PUBG কৰ্পোৰেশ্যনে কৈছিল যে ই ভাৰতৰ টেনচেণ্ট গেমছলৈ PUBG ম’বাইল ফ্ৰেঞ্চাইজি কৰ্তৃত্ব প্ৰদান নকৰে, আৰু দেশৰ সকলো প্ৰকাশন দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰে।

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments